telok2 telok2
1342
BLOG

Upamiętniajmy wyzwolenie KL Auschwitz ale kto wyzwolił Gułag

telok2 telok2 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

Mam mocno mieszane uczucia, jeśli chodzi o uroczyste obchody wyzwolenia KL Auschwitz i obecności tam przedstawicieli Rosji. Rosji, która oficjalnie nigdy nie odcięła się od swojego dziedzictwa. Sowieckiego dziedzictwa.

Przecież w czasie wyzwalania KL Auschwitz i innych niemieckich obozów zagłady, pełną parą funkcjonował Gułag ("[...]  W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów [Gułag} i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR. [...]"), czyli odpowiednik obozów koncentracyjnych, a nawet ich pierwowzór (no autorstwo można oddać Anglikom z czasów Wojen Burskich).

Co osobliwe, to Gułag powstał w 1918 roku i funkcjonował znacznie dłużej niż obozy niemieckie. Gułag mordował wszystkich, których trzeba było, bez względu na narodowość. Gułag miał się dobrze do lat sześćdziesiątych. Jest trochę literatury na ten temat, ale tzw. zachód nawet nie wie o skali tego bestialstwa.

Sporo tego było.

Upamiętniajmy wyzwolenie KL Auschwitz ale kto wyzwolił Gułag

Mapa obozów Gułagu w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1923-1961

By było tragiczniej, to duża część żołnierzy Armii Czerwonej, pewnie nawet tych, którzy wyzwalali KL Auschwitz trafiła później do Gułagu.

Czy ktoś, kiedyś będzie miał odwagę powiedzieć to Rosjanom, którzy dumnie wypinają pierś, jako wyzwoliciele ….

Wyzwoliciele KL Auschwitz?

P.S. "Skuteczność Gułagu"

"[...]Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi.Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, podającego w książce Wielki Terror liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie „zaksięgowane” przez służby obozowe), oraz trudną do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczbę ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach, lecz w trakcie transportu oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych) podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-1932 w obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-1935 – 5 milionów, w latach 1935-1936 – 6 milionów.W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR.[...]"

telok2
O mnie telok2

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura